by Sim

black friday madness


Pred týždňom ľudstvo prežilo ďalšie šialenstvo Black Friday nakupovania. Keď som bola v USA na výmennom pobyte, mala som tú česť zažiť tento sviatok bezhlavého nakupovania na vlastnej koži, po americky. Našťastie som už vtedy mala dosť rozumu  na to, aby som nestanovala týždeň pred obchoďákom, ale aspoň som sa normálne vyspala a v sobotu ráno pekne naklusala do obchodov. A aj tak ponakupovala kraviny, len preto, lebo boli lacné. Ta šak len 5 dolárov? To musíš, nevadí, že si to dáš na seba len raz.

Čo som si kúpila tento rok? NIČ! Lekcia č.1: neverte všetkému, ani týmto fotkám. Sú na nich totiž veci, ktoré som si kúpila priebežne, nie na Black Friday. Zľavy sú veľmi lišiacka vec a ľudí iba nútia kupovať zbytočnosti, ktoré absolútne nepotrebujú. Priznám sa, že som pozerala nejaké veci na internete, ale žiadna zľava ma nepresvedčila natoľko, aby som si niečo kúpila #soproudofmyself. Čo sa týka udržateľnej módy, ja osobne si myslím, že je to o tom, aby sme nakupovali s rozmyslom, pomaly. Som síce optimista, ale nemyslím si, že ľudia niekedy prestanú nakupovať (česť výnimkám!), vrátane mňa. Je to skôr o tom, aby sme nakupovali veci, o ktorých sme presvedčení, že vynosíme (nepísané pravidlo v udržateľnej móde hovorí, že si nemáš niečo kupovať, ak si to nedáš minimálne 30 krát), také oblečenie, ktoré zapadá do tvojho štýlu, je kvalitné a najlepšie eco-friendly alebo lokálne.

Tak sa teraz aspoň pochválim, čo som si s rozumom za posledné obdobie kúpila. V novembri som sa na chvíľu vrátila späť do môjho milovaného Porta, mesta snov pre milovníkov second hand oblečenia. Prisahám, že lepšie sekáče som nikde nenavštívila, nikdy nesklamali, ani tento krát. Priniesla som si odtiaľ mom fit rifle, dole roztrapkané, ktoré som všade zháňala, vintage metalové tričko (viem, že to s nimi už všetci preháňajú, ale hľadám také pravé vintage už naozaj dlho, tak som neodolala, navyše je to veľký pomocník, keď neviem, čo na seba) a z Portského sekáča je aj choker a slnečné okuliare. Pred tým som ešte zainvestovala aj do Vansiek (klasika, ktorá neomrzí), do košielky od Ľubica Skalská-Slow fashion, ktorú som kúpila v Signature Store (stará flanelka premenená na takýto skvost), do bio kozmetiky no a keďže je už zimka a moja hlávka sa už sťažovala, tak som si kúpila “turbanočiapku” (fakt neviem, ako túto pokrývku hlavy nazvať :D) z H&M.

Som sa nejako rozpísala a to som vôbec nechcela! Tak dúfam, že ste vy moc nevyšilovali! 🙂

Love,
Sim.

A week ago the world survived another crazyness of Black Friday shopping. When I was in USA on my exchange programme, I had the privilage to experience it in a real American way. Fortunately, I was smart enough not to camp in front of the mall, but at least I slept well and then I hit it off to shop in the morning. Anyway, I bought a lot of unnecassary things, just because they were cheap. Only 5 dollars? Nah, it won’t matter if I wear them only once.

What did I buy this year? NOTHING! Lesson n.1: don’t believe everything, not even these pictures. There are things that I bought throughout past months, not on Black Friday. Discounts are very deceptive and they make people buy things, that they don’t need. I admit that I was browsing through some websites, but no discount persuated me enough to buy anything #soproudofmyself. In terms of slow fashion, I personally think that it’s about shopping considerably, slowly. I am an optimist, but I don’t think people will ever stop shopping, including me. It’s rather about shopping things, that we know, we will really wear (they say you shouldn’t buy anything, if you won’t wear it at least 30 times), and clothes, that complements your style, clothes that are good quality, and the best if eco-friendly or local.

So now I’m going to tell you what I responsibly bought previous months. In November, I came back to Porto for few days, the city that is a dream come true for second hand lovers. I promise, I’ve never been to better second hands than in Porto, it never let me down, this time neither. There I bough mom fit jeans and metal shirt (I was looking for the vintage version of these two pieces for so long), choker and sunglasses. Before, I invested into Vans (classics that will never go away), a shirt by Ľubica Skalská-Slow fashion that I bought in Signature Store (old redesigned flannel shirt), bio cosmetics and since it’s already so cold out, I bought this “turbanish hat” (no idea how to call this thing) from H&M.

Wow, I really wasn’t planning on writing this much, but oh well. So, I hope you didn’t go too crazy on Black Friday guys!

Love,
Sim

Please wait...

Subscribe to our newsletter

Want to be notified when our article is published? Enter your email address and name below to be the first to know.