by Sim

can you can i


Starting a blog was something I was thinking about doing for a longer time, but I guess I just didn’t have enough courage and cared too much what others would think of me. But I’m here, CAN YOU CAN I is here. I can. You can. Do anything.  So there you are, hope you enjoy.

The pics were taken by my dear friend Gregor Rihtaršič from Slovenia in Porto, Matosinhos beach, during my erasmus semester in Portugal. I chose these ones as the first because the place has a special place in my heart. Surfing, people, the sun and the ocean, there is something about this beach that always brought me to peacful state of mind and I think these vibes can be seen in the photos too.

Blogovanie bolo niečo, nad čím som rozmýšľala už dlhšiu dobu, ale asi som nemala dosť odvahy a príliš som sa obávala toho, čo si o mne druhí budú myslieť. Ale som tu, CAN YOU CAN I je tu. Ja môžem (I CAN). Ty môžeš (YOU CAN). Robiť čokoľvek. Takže začínam, dúfam, že sa vám bude páčiť.

Tieto fotky boli fotené mojím drahým kamarátom Gregorom Rihtaršičom zo Slovinska v Porte, na pláži Matosinhos,  počas môjho erasmus semestra v Portugalsku. Tieto fotky som vybrala ako prvé, pretože toto miesto má špeciálne miesto v mojom srdci. Surfovanie, ľudia, slnko, oceán, niečo na tejto pláži jednoducho dokázalo moju myseľ naplniť pokojom, čo je myslím cítiť aj z fotiek.

Special THANKS to Gregor Richtaršič, Marek Ovečka, Welin Nagyová and everyone who ecouraged me and supported me. Couldn’t make it without you <3

Špeciálne ĎAKUJEM patrí Gregorovi, Marekovi Ovečkovi, Welin Nagyovej a všetkým, kto ma dokopali a podporovali. Bez vás by som to nedala <3

SIM

 

 

Please wait...

Subscribe to our newsletter

Want to be notified when our article is published? Enter your email address and name below to be the first to know.